2014. szeptember 3., szerda

Vasárnapi séta ....







Vasárnapi séta, két szép szelet gyönyörű fővárosunkból.



„A Várkert Bazár (más néven: Várbazár) Budapest I. kerületében található, az Ybl Miklós téren. Kiemelt műemlék, a világörökség része.



Ybl Miklós tervei szerint épült 1875 és 1883 között neoreneszánsz stílusban, a Várkert Duna felőli lezárásaképpen.





Eredetileg kereskedelmi funkciót töltött be, árkádsorai egykor üzletekkel voltak tele. 1883-tól 1888-ig az északi szárnyában működött a Budai nőipari tanműhely, 1890-től 1895-ig pedig a Történeti Arcképcsarnok volt itt látható. Az 1890/91-es tanévtől 1918-ig női festőiskola kapott helyet az épületben.




1884-ben Stróbl Alajos volt az első szobrász, aki a bazár árkádsorán saját műtermet tudhatott a magáénak. Őt még körülbelül nyolcvan művésztársa követte az elkövetkezett száz év során.





A második világháború alatt súlyosan megrongálódott.





Az épületben működött 1961 és 1984 között a Budai Ifjúsági Park (becenevén „Ifipark”, rövidítve: BIP), mely számos zenei rendezvénynek, koncertnek adott otthont. 1980-ban egy Edda koncert során a park bejáratához vezető lépcső kőfala leomlott. Állapota az 1980-as évektől fogva folyamatosan romlott, mely az épület teljes lezárásához vezetett. A hozzá tartozó lakásokat folyamatosan kiürítették. A felújítást 2011-ben határozták el; a finanszírozás, tervezés és a közbeszerzés után a kivitelezés 2013 nyarán kezdődött. 2014. április 3-án adták át az elkészült műemléki részt, Április 7-én, az országgyűlési választások másnapján a várkert ismét bezárt és elkezdődött a második ütem építése, mely multifunkcionális rendezvényközpontot, 300 férőhelyes mélygarázst és reneszánsz kertet foglal magában és 2014 augusztus 29-én került megnyitásra. „ ( Wikipédia )








Ha még többet akarsz tudni, kattints rá!



A hévégén megtekintettem jómagam is az újjászületett várkertet. Öröm volt sétálni a neoreneszánsz kertjében, a  színpadokon jó volt hallgatni az éppen fellépő zenészeket. Kiállításai  is érdekesek. 

A várkert Színfoltja a városnak. 





Ezt megelőzően a déli órákban a Margitszigetre mentem, hogy megnézzem a felújított szökőkutat és meghallgassam az éppen akkor elhangzó zenét. Mondhatom, hogy szép élményben volt részem. Érdemes elidőzni egyébként is a szigeten.






Megújult és kibővült a szökőkút zenei repertoárja, amely különböző blokkokban naponta 12-szer csendül fel.





„ Újdonság a gyermekzenei blokk (Wolf Kati: Vuk dala, 100 Folk Celsius: Miki manó, Koncz Zsuzsa: Micimackó, Napoleon Boulevard: Legyetek jók, ha tudtok), ez naponta kétszer, 11 és 16 órakor hallható.

Délben komolyzenei blokkot hallgathatnak meg a látogatók (Vivaldi: Négy évszak, Brahms: Magyar táncok – 1. tétel, Strauss: Kék Duna keringő, Liszt Ferenc: Magyar Rapszódia No. 2.). 13 órakor könnyűzenei blokk csendül fel (Simon & Garfunkel: Cecilia, The Rolling Stones: Let Me Down Slow), 14 és 15 órakor pedig vegyes blokk (előbbi időpontban Verdi: Aida – Bevonulási induló, Rebeca Ferguson: I Hope, utóbbiban Strauss: Kék Duna keringő, Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich: Bend It, Vivaldi: Négy évszak – Tavasz, The Rolling Stones: Let Me Down Slow zeneszámokkal).

17 órakor ismét könnyűzenei blokk következik (Simon & Garfunkel: Cecilia, Rebeca Ferguson: I Hope).






A nap többi részében vegyes zenei blokkokat játszik a szökőkút. 18 órakor a következő számokat: Brahms: Magyar táncok – 1. tétel, The Rolling Stones: Let Me Down Slow, Liszt Ferenc: Magyar Rapszódia No. 2., Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich: Bend It, Verdi: Aida – Bevonulási induló, 19 órakor pedig az alábbiakat: Simon & Garfunkel: Cecilia, Vivaldi: Négy évszak – Tavasz, Rebeca Ferguson: I Hope, Strauss: Kék Duna keringő. 20 órakor a vegyes blokkban hallható Verdi Aidájából a Bevonulási induló, Brahms Magyar táncok – 1. tétel, a Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich: Bend It, valamint Liszt Ferenc Magyar rapszódiája No. 2.

Este 9-kor és fél 10-kor ismét vegyes blokkot hallhatnak a látogatók. A zeneszámok sorrendje: Brahms: Magyar táncok – 1. tétel, Simon & Garfunkel: Cecilia, Verdi: Aida – Bevonulási induló. The Rolling Stones: Let Me Down Slow, Strauss: Kék Duna keringő, Rebeca Ferguson: I Hope, Vivaldi: Négy évszak – Tavasz, Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich: Bend It, Liszt Ferenc: Magyar Rapszódia No. 2.

Ez a cikk a Metropol és a Főpolgármesteri Hivatal Kommunikációs Igazgatóságának együttműködésével készült.” ( Metropol.hu )







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése