Rengeteg zenei élmény vár a jazz muzsikát szerető emberekre!
Először is:
V. Újbuda Jazz Fesztivál
2009. szeptember 04.
a FONÓ-ban
20h - Dresch Quartet
Dresch Mihály (Budapest, 1955. július 10.) magyar zenész. A mai magyar jazz kiemelkedő alakja, kiváló szaxofonos, aki a magyar népzene és a jazz ötvözésén alapuló saját zenei világot alakított ki.
Tizenhét évesen kezdett el komolyabban muzsikálni, Johnny Griffin játékának hatására választotta hangszerének a szaxofont. Zenei tanulmányait a jazz konzervatórium előkészítőjében kezdte, később felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Jazz Tanszakára, ahol 1979-ben végzett.
Kezdetben elsősorban a klasszikus amerikai fekete jazz, valamint a gospel és a spirituálé iránt érdeklődött. A nyolcvanas évek elejétől kezdve rendszeresen koncertezett neves hazai jazzmuzsikosokkal. Első kvartettjét 1984-ben alapította, melynek a kilencvenes évek közepéig gyakorta változott a felállása. Az 1985-ös Sóhajkeserű, az 1987-es Hazafelé és az 1990-es Gondolatok a régiekről című lemezeken Grencsó István (fúvós hangszerek), Benkő Róbert (bőgő) és Baló István (dob) voltak a partnerei. Az 1993-ban megjelent Zeng a lélek című CD-n már Geröly Tamás dobolt és Lajkó Félix hegedült. 1995-ben adták ki újabb albumukat …Folyondár… címmel, melyen Lajkót Kovács Ferenc (hegedű, trombita) váltotta fel. A formáció 1998-ban jelentkezett új lemezzel, amely Révészem, révészem… címmel jelent meg.
1998 tavasza óta újra Baló István a kvartett dobosa, a bőgős pedig a fiatal Szandai Mátyás lett. Az új felállású négyes első lemeze Riding the Wind címmel először Angliában került forgalomba 2000 tavaszán. 2001-ben adták ki Szép csendesen című CD-jüket, melyet 2002-ben az Archie Shepp közreműködésével készült, nagy nemzetközi visszhangot kiváltó Hungarian bebop követett. 2004-es albumuk, az Egyenes zene Gramofon magazin szavazásán elnyerte Az év legjobb magyar jazzlemeze díjat. 2006-ben Borbély Mihállyal közösen készített lemezt Te+Te címmel, legutolsó albumuk, az Árgyélus 2007-ben jelent meg.
Dresch Mihály számos rangos fesztiválra és jazzklubba kapott meghívást, fellépett többek között a Jazz & Wine Festival-on Olaszországban, a Festival Jazzcb-n Franciaországban, a Kalisz Festival-on Lengyelországban, a Jazz Brugge fesztiválon Belgiumban, a London Jazz Festival-on, a JazzFest Wien-en, a párizsi New Morning klubban. Pályafutása során olyan neves előadókkal lépett színpadra és készített felvételeket, mint John Tchicai, Archie Shepp, Roscoe Mitchell, Chico Freeman, Lee Konitz, David Murray és Dewey Redman. Bár Dresch teljesen egyedi zenei világot alakított ki, a mainstream jazztől sosem távolodott el teljesen, albumain rendre szerepel egy-egy örökzöld kompozíció is.
2005-ben Dresch Mihályt a Gramofon Magazin az Év Jazz-zenészének választotta, 2007-ben Liszt-díjat kapott. ( WIKIPÉDIA )
A Pribojszki Mátyás Band zenéje újrapozícionálja a szájharmonikát, mint hangszert és a szájharmonikázásról alkotott sztereotípiákat. Megmutatja, hogy ez a különlegesen intim szólóhangszer a tradicionális blues műfaján túl is nyújt zenei felfedezésekre váró új ízeket, korosztálytól függetlenül. A csapat tagjai olyan kiváló jazz/blues muzsikusok, akiket a saját hangszerükön az itthoni legjobbak között tartanak számon:
Pribojszki Mátyás - szájharmonika, ének, Pengo Csaba - nagybogo, basszusgitár, Kovács Erik - zongora, Molnár Dániel - dob, valamint állandó vendég Szász Ferenc - gitár.
Pribojszki Mátyás - szájharmonika, ének, Pengo Csaba - nagybogo, basszusgitár, Kovács Erik - zongora, Molnár Dániel - dob, valamint állandó vendég Szász Ferenc - gitár.
2.nap
V. Újbuda Jazz Fesztivál
szombat
2009. szeptember 05.
20h Nigun - vendég Lukács Miklós
A Nigunok olyan spirituális dalok, amelyek kántálása segít elérni az eksztázis állapotát mind az előadó mind a hallgató számára.
A zenekart Párniczky András alapította 2001-ben. A kelet-európai zsidóság tradícióinak felelevenítése amerikai dzsessz- körökben jelentős hagyományokkal bír: elegendő John Zornra és kiadója, a Tzadik köré csoportosuló muzsikusokra gondolni.
Európában egyedül a Nigun követi ezt az irányvonalat, amelynek eredői az elmélyült spiritualitásban és a mai jazzben egyaránt megtalálhatóak.
21h Binder - Borbély duó
Két nagyszerű muzsikus, akik magukat „Jazz-állampolgároknak” tartják, kilépett a teljes és határok nélküli világba. Magukkal vitték a rögtönzés, a technikai tudás, a ritmikai és dallamformáló fantázia gazdagságát, a hangszínek és dinamika minden árnyalatát, a szabadság és a kötöttség egyensúlyának biztos ízlésű alkalmazását. Felszippantottak és zenéjükbe oltottak szokatlan metrumokat, a déli, délkelet-európai, kisázsiai és más bűvölő, bájoló, táncos és fájdalmas, örömteli és panaszkodó dallamrajzokat, váratlan és meglepetés erejű lüktető ritmusokat. Teljesítették minden zeneművész erkölcsi kötelességét: felvidítanak, elszomorítanak, elgondolkoztatnak, szelíd révületbe ejtenek. De még azt is, ami csak keveseknek sikerül: katartikus élményben részesítik azt a zeneszerető embert, aki meghallgatja „HANGJAIKAT”.
Petrovics Emil (zeneszerző)
Belépő: 1500Ft.
És szeptember 19-én 21 órakor a Budapest Jazz Club-ban
Oláh Kálmán zongorista és zeneszerző klasszikus finomságokkal, jazzes szabadsággal és óriási kreativitással bíró művész.
Oláh Kálmán 1970-ben született Budapesten. Zenei tanulmányait a Bartók Béla Konzervatórium jazz-zongora szakán, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz-zeneszerzés szakán végezte. Egyéni hangzásvilágát már korán elismerték, s konzervatóriumi évei során több ismert formációban is játszott, például Tony Lakatossal, Tomsits Rudolffal és a László Attila Banddel. 1990-ben alapította meg a Trio Midnightot (Egri János-bőgő, Balázs Elemér-dob), ezt az újító szellemű jazz triót, amely meghozta számára az elismerést, és amelynek köszönhetően rendszeresen lép fel nagyhírű jazz fesztiválokon, többek között az olaszországi Umbriában, a spanyol Getxo vagy a belga Ciney Jazz Nights fesztiválokon.
1994-ben megalapította az Oláh Kálmán Sextetet, melyben élvonalbeli magyar muzsikusok játszottak és játszanak ma is. Egy évvel később a sextet nagy sikert aratott Franciaországban a híres Marciac Jazz Fesztiválon.
Oláh Kálmán Sextet:
Oláh Kálmán - zongora
Borbély Mihály - klarinét, tárogató, szaxofon
Bacsó Kristóf - szaxofon
Schreck Ferenc - harsona
Szandai Mátyás - nagybőgő
Balázs Elemér - dobok
Az új Oláh Kálmán Sextet stílusára leginkább a contemporary jazz elnevezés illik, amelyben nagymértékben dominál a 20. századi kompozíciós zene, elsősorban a bartóki hangzásvilág. Oláh Kálmán a magyar népzenét is kifejezetten a bartóki harmóniavilágon keresztül közelíti meg, a sextet repertoárjában szerepel néhány nem túl közismert magyar népdal feldolgozása is. Hangszereléseiben nincsenek elektronikus hangszerek, kifejezetten az akusztikus hangzás, a természetes dinamikai egyensúly dominál. Az együttes korábbi változata egy hagyományosabb, „mainstream” stílusú formáció volt. Ugyanakkor az 1995-ben megjelent "Night Silence" című albumukon hallható modern mainstream kompozíciók mellett Oláh Kálmán "Polimodális Blues” című témájában már egyértelműen megmutatkozott Bartók zenéjének hatása, pontosabban az ún. polimodális dallamkoncepció, mely Oláh mostani kompozícióinak és improvizációs stílusának fontos része lett. A mai sextet hangzása – ellentétben a Trio Midnight szabad, spontán játékstílusától – a jól megformált, több részből álló, helyenként klasszikus zenei formákra épült kompozíciókra épül, ugyanakkor az igazi jazz lüktetés és az improvizáció sem szorul háttérbe. A zenekar kiváló szólistái, valamint a ritmusszekció rendkívül kreatív, helyenként kollektív improvizációi és a különleges, modern kompozíciók együttesen újszerű, igazi XXI. századi kamarazenét eredményeznek.
Kálmán egyénileg, illetve neves külföldi zenészekből álló formációkban is gyakran fellép olyan fesztiválokon, mint pl. az olaszországi Siena Jazz, a németországi Jazz Baltica, a Londoni Jazzfesztivál vagy a Prágai Szólózongora Fesztivál. Számos elismerésben részesült: 1990-ben a leverkuseni nemzetközi jazz verseny zsűrijének különdíját, 1991-ben a lengyelországi Kalisban rendezett nemzetközi jazz-zongorista verseny fődíját, 1995-ben pedig a Magyar Rádiótól "Az év jazz szólistája" eMerRton-díját nyerte el, majd a hoeilaarti jazz verseny legjobb szólistájának választották. 1995-ben a floridai Jacksonville-ben megrendezett "Great American Jazz Piano Competition" (a jazz-zongora kategóriában meghirdetett, híres amerikai verseny) során részesült elismerésben. 2001-ben a vezető magyar jazz- és komolyzenei szaklap, a Gramofon „Magyar Jazz Díj”-át ítélte oda Oláh Kálmánnak. 2006-ban a Magyar állam Liszt-díjjal tüntette ki, majd 2007-ben a Magyar Jazz Szövetség Szabó Gábor Életmű-díját vehette át.
2000 októberétől a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia jazz tanszékének zongora- és zeneszerzés tanára.
Zeneszerzőként első albumának megjelenése óta játssza eredeti darabjait és készít felvételeket. A szakmai elismerésben részesített "Concerto for Jazz Orchestra" című művének bemutatója a Budapest Jazz Orchestra közreműködésével 2001 februárjában volt a Magyar Rádióban. Majd 2004-ben ennek a darabnak a szimfonikus zenekari átirata, a "Concerto for Symphony and Jazz Band" a Miskolci Szimfonikus Zenekar közreműködésével került bemutatásra. A Concerto, amelyet méltatói "rendkívül eredeti szerzemény"-ként és "a Bartók és Sztravinszkij teremtette dallam- és harmóniavilág különleg es és friss újraértelmezése"-ként aposztrofálnak, Oláh kortárs zene iránti odaadását tükrözi. 2008-ban meghívást kapott a finn rádiótól a nemzetközi hírű UMO Jazz Orchestrával való közös koncertfelvételre, melyen saját bigbandre írt darabjait adták elő.
2001-ben a Stuttgarti Kamarazenekarral dolgozott a koreai Good International Co. kiadó számára egy különleges zenei keresztezés megvalósításán, amely Bach Goldberg-változatainak és az eredeti Bach-dallamokra épült improvizációknak együttes tolmácsolása. A japán MA recordings lemeztársaságnál megjelent triólemezén (Ellentétek és párhuzamok) a Bach-improvizációkkal egy magyar népdalra készült variációsorozat (Variations on a Folk Song) lett szembeállítva. A következő trió albuma már az USA-ban jelent meg (Memphis International) két világhírű jazzmuzsikus, Jack DeJohnette és Ron McClure közreműködésével. Ezen az albumon hallható a BMI díjnyertes kompozíció – és egyben a lemeze címadó dala – az „Always”. A lemez 2008-ban a Gramofon Klasszikus és Jazz magazin „Az év jazz lemeze” díját kapta meg.
Oláh Kálmán legfrissebb szerzői lemeze – melyen szólistaként is szerepel – az „Images” (In memoriam Bela Bartok) ismét a Budapest Jazz Orchestrával közös album, mely a Hungaroton gondozásában jelent meg 2008-ban.
Kálmán előadói sokszínűségét jelzi, hogy szenvedélyesen feszegeti a zene határait, és csillapíthatatlan vággyal keresi az önkifejezés új formáit. Legújabb szimfonikus zenekari darabja, a „Passacaglia for orchestra & jazz trio” - melynek címe is a klasszikus zene és a jazz egyfajta ötvözetéről árulkodik - 2008 decemberében a budapesti Operaházban került bemutatásra.
2006-ban a Magyar állam Liszt-díjjal tüntette ki, majd 2007-ben a Magyar Jazz Szövetség Szabó Gábor Életmű-díját vehette át.
Díjak:
1989 Mieczyslav Kosz International Jazz piano competition (Poland) – 1st prize
1990 Leverkusen Jazz competition (Germany) – 1st prize
1995 Great American Jazz piano competition (USA) – 3rd prize
1995 eMeRTon award "The Best soloist of the year"
1995 Hoeilaart International Jazz competition (Belgium) – Best group & best soloist
2000 eMeRTon award "The Best group of the year" (Trio Midnight)
2001 Hungarian Jazz award (Gramofon Classica & Jazz magazine)
2006 BMI grand prize (USA) (Thelonious Monk Jazz composers competition)
2006 Liszt award
2007 Szabó Gábor award
2008 „Best jazz record of the year” – Kalman Olah trio with Jack DeJohnette & Ron McClure: Always (Gramofon Classical & Jazz magazine
( majazz.hu)
Diszkográfia és tovább információ: www.kalmanolah.com
Ha valaki igazán igényes és élvezetes estén akar részt venni, akkor elmegy erre a koncertre!
No és szeptember 9-13-ig jön a MOL JAZZ fesztivál !!!!
Helyszinek:Főbb helyszinek: Művészetek Palotája, Trafó Kortárs Művészetek Háza, Jazz Dóm, Pinveszinház, Budapest Jazz Klub.
És egy-két kiragadott fellépő:
Lars Danielsson Quartet
Rita Marcotulli-Bebo Ferra Duo-Szakcsi Lakatos Béla ifj.
Oláh Kálmán, Meelis Vind, Barcza Horváth József, Markus Ketola
Tóth Viktor, Henmry Franklin, Robert Ikiz
Bacsó Kristóf Quartet
Georgi Kornazov's Horizons Qintet
Hans Ulrik Quintet
Dresch Quintet
Fekete-Kovács Qiuntet
Balázs József trió
Alban Darche, Gadó Gábor, Sebastian Boisseau
és a többiek!
Részletes információ:
www.bmc.hu/jazzfesztival
JÓ SZÓRAKOZÁST AZOKNAK, AKIK MAJD ELMENNEK
a bizonyára fergeteges élményt adó jazz-előadásokra!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése